Gdy prowadzę szkolenia często słyszę od uczestników, że czują niedosyt, chcieliby, by szkolenie było dłuższe, bo tematy które wspólnie poruszyliśmy okazały się bardzo potrzebne i praktyczne. Słyszę także że w takim szkoleniu powinni uczestniczyć ich szefowie, którzy często nie mają spojrzenia globalnego na swoją organizację. Kuleje komunikacja, przejrzystość zasad, a czasem same relacje z podwładnymi. Dlatego uważam, że najskuteczniejszą formą rozwoju pracowników i całej organizacji nie są szkolenia (jako pojedyncze wydarzenia) ale procesy rozwojowe czyli szkolenia połączone z coachingiem skierowanym do kadry managerskiej. Połączenie tych dwóch form rozwoju i wzrostu kompetencji jest najskuteczniejszą metodą szkoleniową, z uwagi na bardzo szeroki zakres i możliwość ukierunkowania jej zarówno w stronę najwyższej kadry kierowniczej i szczebla managerskiego.
Wiele badań wskazuje jasno, że coaching jest wielokrotnie bardziej skuteczny od tradycyjnych metod szkoleniowych. Raport dotyczący wyników badań przeprowadzonego przez Manchester Group, wskazuje jak bardzo skuteczny jest coaching w organizacji:
- poprawa relacji między pracownikami 77%
- poprawa praca zespołowej 67%
- wzrost satysfakcji z wykonywanej pracy 61%
- wzrost produktywności 53%
- poprawa w jakości pracy 48%
Ile kosztuje coaching? Czy opłaca się organizacjom inwestować w coaching dla
swoich liderów i menedżerów?
Executive Coaching, czyli coaching skierowany do kadry zarządzającej to wydatek od 1.000 zł. Do 3.000 zł. za 1,5 h sesję. Proces składa się zazwyczaj z 6-9 sesji coachingowych, które odbywają się w odstępie 2-3 tygodni. Cały proces jest więc dość dużą inwestycją dla wielu firm. Najpopularniejsze badanie dotyczące zwrotu z inwestycji w coaching zostało przeprowadzone przez Metrix Global LLC i wykazało wśród firm z Fortune 500 zwrot z inwestycji w wysokości 529%. Dane dotyczące coachingu w organizacjach nie pozostawiają wątpliwości, co do skuteczności tej metodologii.
Największą efektywność wykazały programy łączone, czyli szkoleniowo-coachingowe. Łącząc te 2 metodologie, produktywność menadżerów zwiększa się 4-krotnie bardziej niż po samych szkoleniach. Standardowe szkolenia podwyższyły produktywność menadżerów o 22%, a po rozszerzeniu programu szkoleniowego proces coachingu (8 indywidualnych sesji), produktywność menadżerów wzrosła o 88%.
Podsumowując, projektując skuteczny proces rozwoju w organizacji warto rozszerzyć metodologię szkoleniową o indywidualną pracę coachingową. Jak pokazują przytoczone powyżej badania znacznie wpływa on na zwiększenie efektywności menedżerów. Wartością dodaną przy połączeniu tych dwóch form rozwoju, jest zwiększona satysfakcja z pracy, zaangażowanie i lojalność pracowników w organizacji.
Źródło: serwis-uslugirozwojowe.parp.gov.pl